İnsanlar neden TikTok'ta?

İnsanlar neden TikTok'ta?

Neden bu kadar uzakta olduklarını veya gerçekten katılıp katılmadıklarını merak etmiş olabilirsiniz. Pek çok insan gibiyseniz, muhtemelen yapmadınız. Ancak TikTok'un popülaritesi artmaya devam ederken, yeni kullanıcıların platforma akışı da artıyor. Bazı insanlar platformu severken, diğerleri nasıl düzgün bir şekilde gezineceğinden emin değil.

TikTok'un popülaritesi, büyük ölçüde kullanıcılarının yarısından fazlasının kendi içeriklerini oluşturması ve yüklemesinden kaynaklanmaktadır. Bu, yalnızca diğer kişilerin içeriğini görüntüleyebileceğiniz çoğu sosyal medya platformundan farklıdır. TikTok kullanıcıları zengin ve ünlü gibi görünse de çoğunluğu düşük gelirli. Ancak yükledikleri videolar YouTube'da inanılmaz derecede popüler ve İnternet'in zamanın ruhunun bir parçası haline geldi.

Sosyal medya platformları ile TikTok arasındaki bir diğer fark, kullanıcılarının çeşitliliğidir. Çoğu sosyal platform, diğer insanların içeriğini görüntülemenize izin verirken, TikTok'un amacı, bu içeriği hedef kitleniz için mümkün olduğunca benzersiz kılmaktır. Bu, platformdaki kullanıcıların çoğunun kadın olduğu anlamına gelir ve bu da onları daha varlıklı gösterir. TikTok kullanıcılarının çoğunluğu da düşük gelirli kökenlerden geliyor.


Tik Tok Şarkı Yarışması

TikTok'un en önemli özelliklerinden biri sunduğu benzersiz içeriktir. İçerik benzersizdir ve insanlar kendilerini ifade etmekte kendilerini rahat hissederler. Sosyal medya diğer insanlarla bağlantı kurmak için daha rekabetçi ve daha az hoş karşılanırken, TikTok insanları birbirine bağlayan şeyleri vurgular. Peki, insanlar neden TikTok'ta? Siteye ve benzersiz çekiciliğine daha yakından bakalım.

Çoğu sosyal medya sitesi, diğer insanların içeriğine göz atmanıza ve bunlardan keyif almanıza izin verirken, TikTok kullanıcılarının çoğunluğu saf eğlence için oradadır. Bu, içeriklerinin eğlenceli, komik veya saçma olması gerektiği ve ilginç olduğu anlamına gelir. Uygulama, kullanıcılarından öğrenir ve hesaplarını açar açmaz varsayımlarda bulunmaya başlar. İstatistikler ayrıca TikTok kullanıcılarının çoğunluğunun düşük gelirli olduğunu ortaya koyuyor.

Bu sosyal ağın başarısı için eğlence önemli bir faktör olsa da, TikTok bir sosyal platforma dönüştü. Uygulamanın popülaritesi geçen yıl önemli ölçüde arttı ve rakamlar, kullanıcıların video içeriğine karşı bir iştahı olduğunu gösteriyor. Üstelik eğlenceli videolar da sitede en popüler olanlardır. Platformda olumsuz yorum bulunmamaktadır. Genellikle kişiliklerine özgü hashtag'lerle etiketlenirler.

Çoğu zaman, TikTok platformundaki insanlar gençtir. Bu kullanıcılar sosyal medyayı erken benimseyen kişilerdir. Platformu kendi zevklerine göre uyarlama eğilimindeler ve yüz binlerce takipçi topladılar. Birçok kullanıcı ayrıca uygulama ve içerikle dalga geçer ve genellikle mizah ve kelime oyunları içerir. Bu videolar doğru insanlarla iletişim kurmanın iyi bir yolu olabilir. Örneğin bir sanatçıysanız, bu hashtag'leri çevreleyen kültürü ve alt kültürü anlamak önemlidir.

İnsanlar Neden Tiktok Kullanıyor?

TikTok çoğunlukla eğlence amaçlı olsa da, pazarlama için de kullanılıyor. Kullanıcılarının yaklaşık %60'ı ortalama bir insandan daha genç ve sadece %7,1'i bundan daha yaşlı. Aslında bu günlerde platformda 50 yaşın üzerinde birkaç kişiden fazlası var. Bununla birlikte, uygulamanın amacı, konuyla ilgili daha fazla farkındalık yaratmak ve içeriğin önemi konusunda farkındalık yaratmaktır.

Diğer nedenlerin yanı sıra TikTok, Çinli düzenleyicilerin dikkatini çekti. Örneğin Çin'de, başta Gen Z (14 yaşındakiler) olmak üzere 100 milyondan fazla kullanıcısı var. Ebeveynler için, çocuklarının platformda güvende olduğundan emin olmak çok önemlidir ve uygulama, çocukları güvende tutmak için "tamamen kararlıdır". TikTok'ta çocuklar için ebeveynlerin görmezden gelmemesi gereken yeni özellikler de var.